Międzynarodowy Dzień Pizzy – co warto o nim wiedzieć?

Międzynarodowy dzień pizzy

Co do tego, że pizza zasługuje na swoje święto, chyba nikt ze zgromadzonych nie ma żadnych wątpliwości. Przecież właśnie po to się tutaj regularnie spotykamy! By celebrować okrągłą doskonałość tego włoskiego dania!

W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy aż dwa święta pizzy o światowym zasięgu. Pierwsze już za nami. Światowy Dzień Pizzy obchodzony jest 17 stycznia. Nie przejmujcie się, jeśli przegapiliście tę datę. 9 lutego będzie kolejna okazja do świętowania! W tym dniu obchodzony jest bowiem zdecydowanie popularniejszy w Polsce Międzynarodowy Dzień Pizzy.

pizza na międzynarodowy dzień pizzy

Święto pizzy – od kiedy i kiedy je obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Pizzy został wprowadzony do kalendarza w 2017 roku dla uczczenia faktu, ze pizza została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Komitet ds. ochrony niematerialnych dóbr kulturalnych słusznie uznał, że temu kulinarnemu dziełu sztuki należy się kuratela.

Wiesz już, że nadchodzące święto pizzy nie jest jedyną okazją do jej konsumowania. Po pierwsze, okazja wcale nie jest potrzebna, a raczej… każda okazja jest dobra! A po drugie, na przykład w Stanach Zjednoczonych świętuje się dodatkowo: Narodowy Dzień Pizzy z Kiełbasą, Narodowy Dzień Pizzy Pepperoni, Narodowy Dzień Pizzy z Serem czy Narodowy Dzień Imprezy z Pizzą.

Światowy Dzień Pizzy obchodzony jest od 2018 roku. Dlaczego 17 stycznia? Bo tego dnia w Kościele wspomina się św. Antoniego Abate, nazywanego również Wielkim, który jest uznawany między innymi za patrona pizzy i pizzerii.

Polskie zwyczaje i włoska pizza

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Instytut Pollster pokazały, że nasza miłość do pizzy jest naprawdę potężna! Aż 96% ankietowanych potwierdziło, że od czasu do czasu jada pizzę, a co trzeci Polak konsumuje ją przynajmniej raz w miesiącu. Pizzę częściej jadamy w domu, przede wszystkim w weekendy i najchętniej zamówioną ze sprawdzonej pizzerii.

Jakie smaki pizzy preferujemy? Miejsca na podium zajmują: Capricciosa, Margherita i Pepperoni. Zero zaskoczeń, prawda? Czwarte miejsce należy do pizzy Hawajskiej, która dzieli nasze społeczeństwo mniej więcej tak samo mocno, jak sernik z rodzynkami czy sałatka warzywna z jabłkiem.

pizza z dodatkami

 

Dlaczego pizza jest warta grzechu i międzynarodowych świąt?

Włoski przysmak jest uniwersalny. Można go skomponować wedle własnych potrzeb i preferencji. Pizza może być wypełniona po brzegi mięsem lub wegańska, jedzona w lokalu i na wynos, dzielona z przyjaciółmi lub zjadana w pojedynkę. Ponadto jej serwowanie i konsumowanie nie wymaga dodatkowych naczyń i sztućców.

Pizza z roku na rok zyskuje na popularności. To danie, które idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnego człowieka. Żyjemy przecież coraz szybciej, będąc równocześnie coraz bardziej świadomymi tego, jak ważna jest jakość jedzenia. Szukając złotego środka między pośpiechem a komponowaniem wartościowych i sycących posiłków, trafiamy na… pizzę.

Włoska pizza, tworzona w oparciu o tradycyjne receptury, wypełniona świeżymi dodatkami z różnych kategorii produktów, efektywnie zaspokaja głód i dostarcza organizmowi paliwa niezbędnego do działania.

Świętujmy razem międzynarodowe święto pizzy!

Świętowanie dnia pizzy bez pizzy jest jak świętowanie tłustego czwartku bez pączka, czyli… bez sensu! Ten dzień koniecznie musisz spędzić z kawałkiem Twojej ulubionej pizzy w dłoni! A może wykorzystasz święto do spróbowania czegoś nowego? Możesz zamówić pizzę, której jeszcze nie próbowałeś/aś lub po raz pierwszy pokusić się o własną kompozycję!

W San Giovanni z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie idealną włoską pizzę. Możesz ją zjeść w jednym z kilkunastu naszych lokali w Warszawie lub w Olsztynie. Zadbaliśmy o eleganckie i przytulne wnętrza, w których możesz spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozkoszować się smakiem pizzy w domu – wystarczy zamówić ją z opcją dowozu pod wskazany adres. Gwarantujemy, że dojedzie do Ciebie gorąca i w umówionym czasie.

Sprawdź nasze lokalizacje i menu na ten wyjątkowy dzień!