Idealne ciasto na pizzę – czyli jakie?
Ten, kto choć raz zakosztował prawdziwej włoskiej pizzy, na pewno wielokrotnie będzie chciał wrócić do jej smaku. Mimo swojej popularności, istnieje wiele sposobów na zrobienie tego dania, a co za tym idzie – niestety łatwo jest odbiec od ideału. Jak więc zrobić najlepsze ciasto na pizzę? Oryginalna pizza włoska to kwintesencja prostoty. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, przygotowując jej podstawowy element.
Mąka 00 – sekretny składnik idealnego ciasta na pizzę
Przepis na ciasto do pizzy włoskiej jest bardzo prosty – wystarczy przygotować mąkę, wodę, drożdże i sól. Składniki te prawie każdy ma w swojej kuchni. Choć spód do pizzy można przygotować z różnych typów mąki, warto sięgnąć po taką, która dedykowana jest właśnie kuchni włoskiej – typ 00. W czym tkwi jej fenomen? Pizza w stylu neapolitańskim jest pyszna, ponieważ jest lekka, chrupiąca i cienka, a jej brzegi są w środku miękkie. Spełnienie wszystkich tych warunków może nie być takie proste, gdy użyje się zwykłej, tradycyjnej mąki. Typ 00 charakteryzuje się wysokim stopniem zmielenia, dzięki czemu nie zawiera otrębów, a jego konsystencja jest bardzo sypka i drobna. To sprawia, że mąka ta jest też lżejsza od innych jasnych mąk, a zrobione z niej ciasto jest doskonałą podstawą pizzy, a nie jej najbardziej odczuwalnym składnikiem. Cienki spód przygotowany z mąki 00 nie będzie się rozpadał w rękach ani nie nasiąknie pozostałymi składnikami.
Trochę cierpliwości i delikatności – technika wyrabiania ciasta do pizzy
Choć przygotowanie idealnego ciasta na pizzę jest proste i tanie, nie wystarczy wymieszać ze sobą składników i włożyć ciasta z dodatkami do pieca. Duże znaczenie ma odpowiednie wyrabianie ciasta i danie mu czasu na wyrośnięcie, tak by było odpowiednio napowietrzone. Od czego zacząć? Po odpowiednim połączeniu ze sobą części składowych ciasta, trzeba uformować z niego zwartą, gładką kulę. Początkowo może wydawać się to niemożliwe, w końcu ilość sypkich składników przeważa nad mokrymi, jednak po upływie ok 7-10 minut ciasto wygląda tak, jak należy. Ciasto dobrze jest rozciągać i zawijać do środka, powtarzając ten rytuał pod różnymi kątami, z każdej strony, na oprószonym mąką blacie/stolnicy. Proces można zakończyć, gdy ciasto będzie elastyczne i nie będzie już kleić się do dłoni. Kolejnym, wymagającym cierpliwości krokiem jest zostawienie ciasta w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Ciasto na pewno odwdzięczy się wspaniałym smakiem! Nakładając ciasto na kamień lub blachę też trzeba wykazać się łagodnością i delikatnością. Zbyt mocno naciągane ciasto będzie miało w sobie mniej powietrza, a z kruchego spodu i miękkich w środku brzegów może wyjść skorupa.
Włoska pizza lubi ciepło
Oprócz odpowiedniego przygotowania, ważne jest też umiejętne upieczenie pizzy. W warunkach domowych może być to nieco utrudnione, można jednak trochę „oszukać” pizzę, nagrzewając blachę przez pół godziny w nagrzanym do 250 stopni piekarniku czy używając kamienia do pizzy. Dzięki zastosowaniu tak wysokiej temperatury, pizza będzie nie tylko pyszna, ale też szybko gotowa, wystarczy tylko kilka minut. Smacznego!