Rekordy związane z pizzą

Rekordowe pizze

Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby pizzy! Wszystko dlatego, że ten przepyszny placek można niemal całkowicie dopasować do naszych kulinarnych preferencji. Jednak lubić to jedno. Istnieją ludzie, którzy całkiem dosłownie mają obsesję na punkcie pizzy. I to do tego stopnia, że za jej pomocą biją różnego rodzaju rekordy, w tym również te najbardziej prestiżowe – Guinnessa!

Jeśli chcesz wiedzieć, czemu najdroższa pizza na świecie zawdzięczała swoją cenę, oraz jak duża była pizza największa, zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje najdroższa pizza na świecie?

Najdroższa pizza świata kosztuje 12000 dolarów, czyli niemal 45000 złotych! Ze specjału tego słynie restauracja Renato Viola, mieszcząca się we włoskim Salerno. Pizza serwowana jest w domu zamawiającego, a jej przygotowaniem zajmuje się sam założyciel restauracji i światowej sławy szef kuchni, Renato Viola. Poza tym w skład pizzowego zespołu wchodzi również sommelier. Toping pizzy składa się między innymi z trzech rodzajów kawioru, homara, rzadkich odmian krewetek i organicznej mozzarelli, a ciasto na pizzę leżakuje wcześniej 72 godziny. Danie podaje się razem z luksusowym koniakiem Remy Martin Louis XIII oraz szampanem Krug Clos Du Mesnil z 1995.

Największa pizza na świecie

Największa pizza na świecie ma 1261.649 m². Dla porównania Stadion Dziesięciolecia ma „zaledwie” 203 920 m². Oznacza to, że największa pizza na świecie pomieściłaby 6 Stadionów Dziesięciolecia! Pizzę przygotowano we Włoszech, 13 grudnia 2012 roku. Z ciekawostek, była ona bezglutenowa oraz otrzymała imię Ottavia.

Pizza dla wielbicieli sera

Jednym z najciekawszych pizzowych rekordów jest stworzenie pizzy z największą liczbą gatunków sera. Udało się to właścicielowi niewielkiej sieci australijskich pizzerii, Johnniemu di Francesco. Jego dzieło, stworzone 5 września 2018 roku, miało na sobie aż 154 gatunki serów!

Ile metrów miała największa pizza na świecie?

Dwa kilometry nie wydaje się jakimś wybitnym dystansem, ale wszystko zmienia się, gdy musimy użyć tej jednostki miary do opisania długości pizzy. Właśnie niemal dwa kilometry (a dokładniej 1930,39 m) miała najdłuższa pizza na świecie. Została ona upieczona w Stanach Zjednoczonych w mieście Fontana 10 czerwca 2017 roku. Jej przygotowanie zajęło 54 godziny (co oznacza, że i tak trzeba było czekać na nią krócej niż na najdroższą pizzę świata) i uczestniczyło w nim około 100 osób.

Której pizzy najchętniej byście spróbowali?