Jak powinno jeść się pizzę? Zasady savoir-vivre

Jak jeść pizze zasady savoir vivre

Jeżeli nigdy nie zastanawiałeś/aś się, jak powinno wyglądać prawidłowe jedzenie pizzy, to śpieszymy donieść, że… jesteś w większości! Jedzenie palcami czy jedzenie widelcem i nożem? Oto jest pytanie!

Pizza to jedno z tych dań, które kojarzymy ze spontanicznością, wolnością i pełną ekspresji radością, tak typową dla Włochów. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją zasady, które wskazywałyby nam sposób na kulturalne jedzenie okrągłego przysmaku. Bez stresu! W tym przypadku zasady savoir vivre są proste i bezproblemowe do wdrożenia!

Dowiedz się, jak jeść pizzę w różnych sytuacjach!

Może Cię zainteresować: Jaki wybrać ser do pizzy?

Jedzenie pizzy rękami

To najczęściej wybierany i stosowany sposób delektowania się pizzą, która przecież najlepiej smakuje, gdy jest gorąca! Dokładnie w ten sposób podchodzimy do niemal każdej pizzy zamówionej na wynos! Nie tracimy czasu na szukanie talerzy czy kompletowanie sztućców. Jemy trójkątne kawałki pokrojonej pizzy palcami – prosto z kartonowego pudełka, w którym do nas przyjechała.

Tę samą metodę wybieramy również w przypadku pizzy zjadanej w pizzerii. Z tą tylko różnicą, że gdy na stół wjeżdża duża pizza, którą będziemy dzielić się z przyjaciółmi – wjeżdżają również talerze, na których możemy odkładać swoje kawałki. Ot choćby po to, by się napić lub porozmawiać między kolejnymi kęsami.

Jak jeść pizzę rękami? Spokojnie, robisz to dobrze!

Jedząc pizzę rękami nie da się popełnić większych błędów. Można jednak ułatwić sobie życie i konsumować pizzę tak, jak robią to Włosi.

  • Chwyć trójkąt pizzy w jej najszerszym miejscu za pomocą kciuka i palca wskazującego – resztę ciasta podtrzymuj od spodu pozostałymi palcami.
  • Kawałek lekko zagnij do wewnątrz – dzięki temu trójkąt będzie węższy, a ryzyko, że któryś ze smakowitych dodatków spadnie z pizzy zminimalizowane.
  • Maczaj pizzę w wybranych sosach – po złożeniu trójkącika jego końcówka będzie idealnie mieścić się w miseczkach z sosami.

Po zjedzeniu całego kawałka nie oblizuj palców (nawet jeśli pizza była naprawdę wyborna!) – użyj serwetki lub po prostu sięgnij po następny kawałek.

pizza na obiad

Sprawdź również: Dodatki na pizzę – ciekawe pomysły i sposoby ich łączenia

Jedzenie pizzy nożem i widelcem

Są takie sytuacje, w których jedzenie pizzy rękami nie jest dobrym pomysłem! I niekoniecznie chodzi o oficjalne przyjęcia!

Zasada jest prosta: jeżeli pizza podana jest w całości na indywidualnym talerzu, obok którego leżą sztućce – powinieneś/aś ich użyć! Pizza pokrojona na zgrabne trójkąty i serwowana obok wielu dań, np. w formie otwartego bufetu – nawet podczas najelegantszych imprez może być jedzona palcami. Z tych zasad savoir vivre skorzystasz w każdym miejscu i przy każdej okazji, zarówno podczas uroczystej rodzinnej kolacji w restauracji, jak i firmowego bankietu czy weselnego obiadu.

Jak prawidłowo trzymać sztućce i jeść pizzę widelcem i nożem? Jesteśmy przekonani, że doskonale to wiesz! Zachowuj się w podobny sposób, jak podczas konsumpcji dowolnego mięsiwa, które wymaga od Ciebie krojenia. Jeśli Ci to ułatwi sprawę – wyobraź sobie, że pizza to taki naprawdę duży kotlet schabowy. Wbij widelce, odkrój fragment i włóż go do ust. Powtarzaj do skutku, czyli… pustego talerza.

jedzenie pizzy ze znajomymi

Sprawdź również: Czy pizza jest zdrowa?

Zamów pizzę do domu i nie martw się tym, jak ją zjeść!

Ani my, ani nasze pizze nie mają nic przeciwko temu, byś jadł je dokładnie tak, jak lubisz i jak Ci najwygodniej! Złóż zamówienie, a my przygotujemy dla Ciebie wybraną pizzę z najwyższej jakości składników, pokroimy ją na idealne trójkąty i dostarczymy w jak najkrótszym czasie na wskazany przez Ciebie adres.

Obiecujemy, że nie będziemy o nic pytać! Jesteś u siebie w domu, a my jesteśmy pewni, że nasza pizza smakuje idealnie zarówno zjedzona rękami, jak i skonsumowana za pomocą widelca i noża.

Sprawdź ofertę wybranej przez Ciebie pizzerii w Warszawie (w stolicy mamy aż 15 lokali!) lub Olsztynie. W naszym menu znajduje się kilkadziesiąt przesmacznych propozycji, od klasycznej Margherity, przez wyrazistą Prosciutto i Capriciosę, po sycącą Chłopską, Swojską i Góralską.

Masz swój pomysł na pizzę? W San Giovanni możesz ją skomponować wedle własnego uznania i oczywiście zjeść, jak lubisz!